HISTORIA
Historia parafii
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gumniskach jest częścią diecezji tarnowskiej. Powstała pod koniec XIII w. lub na początku XIV wieku. Jej patronem jest św. Mikołaj. Do parafii należą wierni z miejscowości: Gumniska, Braciejowa i Głobikowa.
W XI-XIII wieku w okolicy na dużą skalę rozwinęło się górnictwo złota. Pierwszy kościół na tych ziemiach, o którym piszą źródła, to świątynia w przysiółku Rola, wybudowana właśnie przez górników i nosząca imię ich patronki - św. Barbary. Osada nie przetrwała długo i wkrótce uległa całkowitemu zniszczeniu wraz z miejscem kultu.
Źródła historyczne nie pozwalają ustalić, kiedy wybudowano pierwszy kościół w Gumniskach. Dane na temat wizyty kanonicznej w 1565 roku wskazują na to, że po założeniu parafii wybudowano tu niewielki kościół z drewna. Wiadomo, że była to już druga taka budowla, pierwsza zaś stała na wzniesieniu Księża Góra.
Nowy kościół nie służył długo wiernym, gdyż w 1651 roku spłonął wraz z plebanią. Odprawianie nabożeństw przeniesiono tymczasowo do kościoła filialnego pod wezwaniem św. Barbary w Braciejowej, gdzie odprawiano nabożeństwa do czasu wybudowania nowego kościoła. Budowa nowej świątyni, również drewnianej, została ukończona dopiero w 1682 roku. Była ona stopniowo rozbudowywana, by mogła pomieścić rosnącą liczbę wiernych. Jej kres nadszedł w październiku 1944, gdy spłonęła na skutek działań wojennych.
Historia kościoła
Obecny kościół wzniesiono w latach 1957-1960 wg projektu architekta Stanisława Szczęka, pod kierunkiem budowniczego Stefana Wawryki. W 1960 roku został poświęcony przez ks. Biskupa Karola Pękalę, a w 2000 roku konsekrował go bp Wiktor Skworc.
Kościół ma konstrukcję trzynawową, z wnętrzem nakrytym stropem żelbetowym.. W zamknięciu prezbiterium podziwiać można witraże figuralne ze scenami Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz przedstawieniami św. Mikołaja i Michała (1961-1962), zaprojektowane przez Adama Bunscha. Witraże na ścianach bocznych zaprojektował ks. Stanisław Nowak, zaś zrealizował Wacław Konsencjusz. Polichromię w latach 1974-1977 wykonał Stanisław Jakubczyk.
Nie można zapominać, że głównymi ofiarodawcami, dzięki którym wybudowano i stale upiększa się kościół, byli i są parafianie.
Historia okolicy
Gumniska to wieś położona w województwie podkarpackim. Nieopodal, na Górze Zamkowej (404 m n.p.m.), na terenie wioski Braciejowa znajdują się pozostałości XIII-wiecznego zamczyska. Nieopodal, na wzgórzu Okop, odkryto ślady starszego osadnictwa - szczątki grodziska oraz fragmenty ceramiki przypisywanej do kultury łużyckiej.
O braciejowskim grodzie wspomina również Jan Długosz. Do IX wieku najprawdopodobniej służył państwu Wiślan za graniczną warownię, po czym uległ zniszczeniu. Jego ponowny rozkwit przypada na X-XII wiek, gdy rozwinęło się tam górnictwo złota.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Dogmat o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi ważną część naszej wiary od dawnych czasów, choć - co ciekawe - formalnie został uznany stosunkowo niedawno. Dokonał tego papież Pius XII 1. listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus:
"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)
To radosne wydarzenie, jakim jest Wniebowzięcie, daje nam okazję do świętowania 15. sierpnia. Obecny kościół w Gumniskach został poświęcony w czasie oktawy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dlatego też Wniebowzięta została jego patronką.
Historia święta
Święto obchodzono już w pierwszych wiekach pod nazwą "Zaśnięcie Maryi", dopiero potem zyskało swoje obecne miano, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W VI wieku w Konstantynopolu 15. sierpnia ustanowiono dniem jego obchodów. Kościoły wschodnie, posługujące się kalendarzem juliańskim, obchodzą święto 13 dni później, 28. sierpnia.
Święto Wniebowzięcia zalicza się do najstarszych uroczystości maryjnych na ziemiach polskich. Dni poprzedzające uroczystość są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. 15. sierpnia to dzień kulminacji, kiedy to pielgrzymki z całej Polski spotykają się na Jasnej Górze.
W tradycji ludowej święto połączone jest z dziękczynieniem za udane plony. 15. sierpnia wierni przynoszą do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, kwiatów, ziół i płodów rolnych.
Historia Kościóła w Głobikowiej
Historia parafii wkrótce się pojawi..
Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. (Mt 22,37-40)
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. (Mt 11,28)
Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. (Ps 23,4a)
Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (J 3,16)
Gdy wymawiam Zdrowaś Maryjo, wtedy uśmiecha się niebo, radują się aniołowie, ziemia się weseli i drżą szatani. (św. Franciszek z Asyżu)